Loading

INDUSTRIAL WATER TREATMENT AND RECYCLING SYSTEMS

INDUSTRIAL WATER TREATMENT AND RECYCLING SYSTEMS
INDUSTRIAL WATER TREATMENT AND RECYCLING SYSTEMS
Automatic outdoor washing units with and without brushes , manual washing stations, gas stations, parking lots, car rental stations, grocery chain parks professional solutions for campuses such as etc

We are here to help

Get advice from a professional team.

Share:

General Features

The recycling system with an environmentally friendly design, which ensures the recycling of washing water in the vehicle exterior washing machines, is the most successful environmentalist, economical and quality product in its class, combining its ergonomic structure with technology.

It can be designed according to the area to be installed, the number of vehicles and consumption.

Design

It has a compact structure that can be used for a long time with its polymer body fleck digital filter, automatic time control, modular structure, filtersan and quartz minimizing consumption, IP class protection electrical panel, pumps and motors.

Technology

Uygulama alanı ve yıkama sayısına bağlı olarak yer altı ve yer üstü dinleme tankları ile %80 geri kazanım yapabilen dijital filtre aktif karbon ve kum filtreleri ile müşteri odaklı ekstralar seçeneği sayesinde PLC Profinet iletişim protokolü kullanımı ile (yazılımı tarafımıza ait ) uzaktan kumanda ve veri paylaşım olanakları bulunur.

Kullanım Alanları

Fırçalı ve fırçasız otomatik dış yıkama üniteleri, manuel yıkama istasyonları, benzin istasyonları, otoparklar, araç kiralama istasyonları, market zincir parkları vb gibi yerleşkeler için üretilmiştir.

Opsiyonel Ürünler

Aktif karbon filtrasyon sistemi, tortum filtrasyon sistemi, single volüm yumuşatma sistemi, kimyasal dozaj üniteleri, hidrosel siklon ph metre su ölçüm sistemi, basınç düşürücü valf ve polietilen tanklar.

Öncü Tasarım Modeli

Pofinet bağlantılı TFT 7-11 inç renkli ekran ile 2 farklı yıkama seçeneğine sahip olan geri dönüşüm kendi kendini temizleme imkanı sunan %80 su tasarrufuna sahip bakım istemeyen dijital volümetrik sistemi sayesinde arıza uyarı sistemi, arıza kodları ve merkezi yardım bağlantı seçeneği mevcuttur.

Teknik Veriler

  • Max yüksekliği : Q 21’’ X H 62’’ FRP vb.
  • Debi : 3- 4 -6 M3 / h
  • Ters yıkama : Besleme suyu ile
  • İşletme basıncı : 2,5-7 bar
  • Çalışma sıcaklığı : 4 - 50 C
  • Besleme gerilimi : 220 volt 50 hz
  • Basınç kaybı : 1 bar

Options


Other Products

Menu
[d:yukari]